Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2014 r.
Od 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności ONW, płatności rolnośrodowiskowych oraz wnioski o wypłatę pomocy na zalesianie gruntów rolnych oraz innych niż rolne w ramach PROW 2007-2013 za 2014 r. Wnioski o przyznanie wymienionych wyżej rodzajów płatności można składać do 15 maja osobiście w biurze powiatowym, drogą elektroniczną przez Internet lub wysłać go pocztową przesyłką rejestrowaną.
Rolnicy, którzy ubiegali się o te płatności w roku ubiegłym otrzymali z Agencji wstępnie wypełniony wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcją wypełniania wniosku i załączników graficznych. W przypadku, gdy rolnik nie otrzymał takiego wniosku należy zgłosić się do Biura Powiatowego ARiMR celem uzyskania druku Wniosku i załączników.
W roku 2014 wniosek o przyznanie płatności składa się w terminie od 15 marca do 15 maja. Wniosek o przyznanie płatności może zostać złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 9 czerwca 2014 roku, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowana jest redukcja w wysokości 1% należnej kwoty płatności.
Zmiany do wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowej można składać bez żadnych sankcji finansowych do dnia 2 czerwca 2014 roku. Formularz zmiany do wniosku można także złożyć w terminie do dnia 9 czerwca 2014 roku. Zmiana ta spowoduje zmniejszenie kwoty płatności, odnoszącej się do powierzchni działek rolnych, dla których dokonano zmian lub do powierzchni działek rolnych, które zostały dodane, o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia (licząc od dnia 3 czerwca 2014 r. włącznie).
Płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku 2014:
1. jednolita płatność obszarowa (JPO)
2. płatności uzupełniające (przejściowe wsparcie krajowe), w tym:
- płatności uzupełniające do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją)
- płatności uzupełniające dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu)
- płatności uzupełniające w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatność niezwiązana do skrobi)
3. oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów)
4. oddzielną płatność z tytułu owoców miękkich
5. płatność cukrową
6. wsparcie specjalne, w tym:
- płatność do krów i owiec
- specjalną płatność obszarową do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych
7. płatność do surowca tytoniowego (płatność do tytoniu)
Ponadto, analogicznie jak w roku 2013, na tym samym formularzu wniosku, rolnicy mogą także ubiegać się o:
1. pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW);
2. płatność rolnośrodowiskową (PROW 2007-2013).
Powyżej wymienione płatności przyznawane są na takich samych zasadach jak w roku ubiegłym, poza pewnymi wyjątkami.
Wprowadzono zmiany dotyczące przyznawania dopłat rolnikom ubiegającym się o przyznanie pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatność ONW). W 2014 r. rolnik zobowiązany jest do prowadzenia działalności rolniczej na obszarach ONW, przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek.
Zobowiązanie do prowadzenia działalności rolniczej rozpoczyna się z dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności ONW do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR.
Rolnicy, którzy po raz pierwszy ubiegają się o przyznanie płatności ONW w roku 2014 lub zakończyli realizację 5-letniego zobowiązania ONW wyłączeni są z obowiązku prowadzenia działalności rolniczej na obszarach ONW przez pięć kolejnych lat, licząc od dnia otrzymania płatności.
Wprowadzono również zmiany w zakresie działania „Program rolnośrodowiskowy", który realizowany jest w ramach PROW 2007 -2013. Od roku 2014 nie ma możliwości rozpoczęcia realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego w zakresie Pakietu 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone oraz Wariantu 4.1 Ochrona siedlisk lęgowych ptaków, realizowanego w ramach Pakietu 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000. Nadal możliwa jest kontynuacja zobowiązań podjętych w poprzednich latach w ramach Pakietu 3 oraz wariantu 4.1. Zmienione zostały zasady przyznawania płatności do danego gruntu – dla zobowiązań rozpoczynających się od 15 marca 2014 r. możliwe jest przyznanie płatności z tytułu realizacji tylko jednego pakietu lub wariantu. Od 2014 r. wprowadzono mechanizm degresywności oraz limity powierzchniowe dla rolników rozpoczynających realizację programu rolnośrodowiskowego.
Po raz kolejny rolnicy mają możliwość złożenia wniosku o przyznanie płatności za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji (wnioski przez Internet). Wniosek o przyznanie płatności na rok 2014 może zostać złożony za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR po nadaniu wnioskodawcy loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu musi zostać złożony do Kierownika Biura Powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy, za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora publicznego albo bezpośrednio w biurze powiatowym. Wzór wniosku jest dostępny na stronie internetowej ARiMR. Rolnik, któremu już przyznano login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji może złożyć na rok 2014 wniosek za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji przy użyciu tego loginu i kodu dostępu (nie musi ponownie występować o ich nadanie).
Szczegółowe zasady przyznawania pomocy w roku 2014, rolnicy mogą pozyskać w Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a także na stronie internetowej Agencji www.arimr.gov.pl, gdzie zamieszczone są szczegółowe informacje oraz wzory wymaganych dokumentów.
Wszystkim beneficjentom proponujemy nie czekać do ostatniego dnia przyjmowania Wniosków. Z doświadczenia lat ubiegłych wiemy, iż w ostatnich dniach tworzą się kolejki a te mogą wywoływać niezadowolenie i wprowadzać niepotrzebną nerwową atmosferę. Unikajmy zbędnego stresu, złóżcie zatem swoje Wnioski wcześniej.
Grzegorz Dobrowolski
Kierownik Biura Powiatowego
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żyrardowie
Skomentuj