O Targowisku Miejskim w Żyrardowie, zrobiło się głośno w połowie ubiegłego roku, kiedy to miasto Żyrardów znalazło się w gronie 24 mazowieckich miast, które otrzymały dofinansowanie na „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”. Podpisano umowę na dofinansowanie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego na przebudowę targowiska na kwotę 953 050 zł.
W ramach tych środków, w sektorze rolnym wybudowane zostaną dwie wiaty handlowe zadaszone z oświetleniem. Powstanie też niezadaszone miejsce do handlu z samochodów specjalistycznych, na utwardzonym kostką brukową terenie oraz miejsce utwardzone niezadaszone do handlu indywidualnego. Teren zostanie oświetlony i utwardzony wraz z odprowadzeniem wód do sieci kanalizacji deszczowej. Planowane jest też zagospodarowanie terenów biologicznie czynnych poprzez nasadzenia roślin i założenie trawników. Przewidziano także modernizację istniejącego budynku administracyjno – sanitarnego. Zakończenie inwestycji nastąpi w kwietniu 2019 r.
W oczekiwaniu na rozpoczęcie prac na sektorze rolnym, rozpoczęła się reorganizacja części spożywczo – przemysłowej Targowiska. Obecnie, puste przez cały tydzień miejsca handlowe zajmowane są przez duże, przestronne i estetyczne pawilony handlowe. Idea pomysłu jest taka, aby nowe pawilony utworzyły długą aleją, ciągnącą się wzdłuż biura targowiska. Zainteresowanie ustawianiem dużych pawilonów jest bardzo duże, a sami handlowcy bardzo pozytywnie przyjęli zaproponowane zmiany. Nowoczesny pawilon ma przede wszystkim wpływ na komfort ich pracy oraz znacznie ułatwia robienie zakupów klientom. Nikt już nie musi martwić się o pogodę panującą za oknem. Deszcz, śnieg oraz wiatr nie stanowią już w tym przypadku większego utrudnienia w handlu.
Pracujemy w niedziele
Wraz z wejściem w życie sejmowej ustawy o zakazie handlu w dwie niedziele w miesiącu, można zauważyć wzmożone zainteresowanie Targowiskiem Miejskim zarówno wśród mieszkańców Żyrardowa i okolicy, jak też wśród samych handlowców. Podjęta ustawa nie zmieniła nic w systemie pracy samego Targowiska i oprócz świąt kościelnych i państwowych Targowisko funkcjonuje siedem dni w tygodniu. Handlowcy mogą prowadzić swoją działalność pod warunkiem, że to właściciele stoisk prowadzą sprzedaż, a nie ich pracownicy.
Już teraz widać, jest to duża szansa dla żyrardowskiego targowiska i dla osób utrzymujących się z pracy na nim. Niehandlowe niedziele, czyli tzw. giełdy zaczęły gromadzić jeszcze więcej klientów niż dotychczas. Widoczne jest także większe niż dotychczas zainteresowanie miejscami handlowymi. Z zapytaniami o wolne powierzchnie handlowe zaczęli zgłaszać się właściciele stoisk w okolicznych galeriach handlowych, które są w niehandlowe niedziele zamknięte. Jak zatem widać, ten rok może być przełomowy dla Targowiska Miejskiego w Żyrardowie.
Maciej Widawski
Skomentuj