Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia, zakrztuszenia, ataku epilepsji nieprzytomnego z zachowanym oddechem i nieprzytomnego bez zachowanego oddechu – to tematy naszego kolejnego spotkania profilaktycznego w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie.
Rzeczywistość przynosi wiele przykładów na to, że dziecko może zareagować w bardziej dojrzały sposób niż wiele osób dorosłych. Pomijając już nawet przypadki, w których dzieci są jedynymi świadkami zdarzenia, to często w tłumie jako jedyne robią to, czego bardziej można byłoby wymagać od dorosłych.
15.latka z Nowej Sarzyny podjęła resuscytację krążeniowo-oddechową mężczyzny, który w parku doznał nagłego zatrzymania krążenia. 15.latek z Bełchatowa pomagał poszkodowanym w wypadku drogowym. 11.latka z Sulejowa wezwała pomoc do poszkodowanych w wyniku potrącenia przez samochód. Wreszcie 18.latka samotnie prowadziła resuscytację krążeniowo-oddechową kobiety, która w autobusie doznała nagłego zatrzymania krążenia i – wedle relacji prasowych – „nikt z dorosłych nie zechciał jej pomóc”…
To tylko kilka z wielu przykładów, że edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy, należy prowadzić od najmłodszych lat, a efekty, które przynosi, są najpiękniejsze z możliwych – pozwalają przeżyć tym, którzy bez udzielenia pomocy przez świadków zdarzenia – mieliby mniejsze szanse na przeżycie i powrót do zdrowia.
W tym duchu spotkaliśmy się z wychowankami Internatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie. Uwrażliwialiśmy dzieci i młodzież na potrzebę poprawnego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia drugiego człowieka, powiadomienia odpowiednich służb i – do czasu ich przyjazdu – udzielenia pomocy osobom, które tego potrzebują.
Rozmawialiśmy – ja prowadziłem to szkolenie – o pierwszej pomocy w przypadku omdlenia, zakrztuszenia, ataku epilepsji, nieprzytomnego z zachowanym oddechem i nieprzytomnego bez zachowanego oddechu. Każdy chętny mógł poćwiczyć sprawdzenie przytomności i oddechu poszkodowanego, układanie w pozycji bocznej, układanie na plecy, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby dorosłej i dziecka.
Kolejne spotkanie z pierwszą pomocą w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie planowane jest na koniec maja. Wychowankowie poznają wówczas zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zranienia i złamania.
Mateusz Modrak – Rzecznik prasowy OSP Żyrardów
Skomentuj