Od 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności ONW, płatności rolnośrodowiskowych oraz wnioski o wypłatę pomocy na zalesianie gruntów rolnych oraz innych niż rolne w ramach PROW 2007-2013 za 2013 r.
W bieżącym roku rolnicy już po raz 10 mogą ubiegać się o płatności bezpośrednie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje od dnia 15 marca br. wnioski o przyznanie pomocy w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za 2013 r., pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatność ONW) oraz o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych w ramach PROW 2007-2013.
Rolnicy, którzy ubiegali się o te płatności w roku ubiegłym otrzymali z Agencji wstępnie wypełniony wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcją wypełniania wniosku i załączników graficznych. W przypadku, gdy rolnik nie otrzymał takiego wniosku należy zgłosić się do Biura Powiatowego ARiMR celem uzyskania druku Wniosku i załączników.
Analogicznie jak w roku ubiegłym rolnicy mają możliwość złożenia wniosku o przyznanie płatności za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji (wnioski przez Internet). Wniosek o przyznanie płatności na rok 2013 może zostać złożony za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR po nadaniu wnioskodawcy loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu musi zostać złożony do Kierownika Biura Powiatowego Agencji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy, za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora publicznego albo bezpośrednio w biurze powiatowym. Wzór wniosku jest dostępny na stronie internetowej ARiMR. Rolnik, któremu już przyznano login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji może złożyć na rok 2013 wniosek za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji przy użyciu tego loginu i kodu dostępu (nie musi ponownie występować o ich nadanie).
W roku 2013 wniosek o przyznanie płatności składa się w terminie od 15 marca do 15 maja. Wniosek o przyznanie płatności może zostać złożony także w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 czerwca 2013 roku, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowana jest redukcja w wysokości 1% należnej kwoty płatności. Zmiany do wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowej można składać do dnia 31 maja 2013 roku. Formularz zmiany do wniosku można także złożyć w terminie do dnia 11 czerwca 2013 roku. Zmiana ta spowoduje zmniejszenie kwoty płatności, odnoszącej się do powierzchni działek rolnych, dla których dokonano zmian lub do powierzchni działek rolnych, które zostały dodane, o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia (licząc od dnia 1 czerwca 2013 r. włącznie).
W 2013 roku na jednym formularzu wniosku, rolnicy mogą ubiegać się o następujące rodzaje płatności, w ramach systemów wsparcia bezpośredniego:
- jednolitą płatność obszarową (JPO);
- krajową uzupełniającą płatność obszarową (UPO), w tym:
- uzupełniającej płatności podstawowej – do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin,
- płatności uzupełniającej do powierzchni upraw chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją),
- płatności do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce),
- płatności uzupełniającej dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu),
- płatności uzupełniającej w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatność niezwiązana do skrobi); - oddzielnej płatności z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów);
- oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich;
- płatności cukrowej;
- wsparcie specjalne w tym:
- płatność do krów i owiec,
- specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych,
- płatność do surowca tytoniowego(płatność do tytoniu).
Ponadto, analogicznie jak w roku 2012, na tym samym formularzu wniosku, rolnicy mogą także ubiegać się o:
- pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW);
- płatność rolnośrodowiskową (PROW 2007-2013).
Od roku 2013, w przypadku, gdy rolnik realizujący zobowiązanie rolnośrodowiskowe nie zamierza ubiegać się o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej za realizację danego wariantu, zamiast wniosku o przyznanie płatności, zobowiązany jest złożyć informację o gruntach, na których realizuje zobowiązanie rolnośrodowiskowe w danym roku, a w przypadku pakietu 7- wskazać zwierzęta, w odniesieniu do których realizuje zobowiązanie rolnośrodowiskowe w zakresie tego wariantu w danym roku. Powyższa informacja składana jest w tych samych terminach co wnioski o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej.
Szczegółowe zasady przyznawania przyznawania pomocy w roku 2013, rolnicy mogą pozyskać w Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a także na stronie internetowej Agencji www.arimr.gov.pl, gdzie zamieszczone są szczegółowe informacje oraz wzory wymaganych dokumentów.
Wszystkim beneficjentom proponujemy nie czekać do ostatniego dnia przyjmowania wniosków. Z doświadczenia lat ubiegłych wiemy, iż w ostatnich dniach tworzą się kolejki a te mogą wywoływać niezadowolenie i wprowadzać niepotrzebną nerwową atmosferę. Unikajmy zbędnego stresu, złóżcie zatem swoje wnioski wcześniej.
Grzegorz Dobrowolski
Skomentuj