6 marca br. na XXI Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2014 odbyła się debata pod hasłem „Promocja studentów uczelni artystycznych w Polsce i Europie – jak wytyczyć drogę kariery absolwenta”. W debacie w Pałacu Kultury i Nauki udział wzięli rektorzy i prorektorzy publicznych i niepublicznych uczelni artystycznych w kraju, a także dyrektorzy biur karier.
Wstępem do dyskusji były wystąpienia:
prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Kłosiewicz – prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, której zdaniem droga zawodowa absolwenta uczelni muzycznej zaczyna się od najmłodszych lat. Muzyka jest dziedziną, która wymaga nieustających ćwiczeń, a wykwalifikowany zawodowy muzyk nie może sobie pozwolić na przestój, gdyż odbywałoby się to kosztem jego umiejętności i talentu. Wykształcenie polskiego muzyka to koszt wielu tysięcy złoty, a jego umiejętności wielokrotnie przewyższają światowe standardy i dlatego właśnie w Polsce chcą studiować uczniowie z całego świata. Swoje stanowisko zaprezentował także prof. dr hab. Jan Tutaj – prorektor ds. studenckich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który wskazywał na ważność powstania ogólnopolskiej platformy cyfrowej skupiającej dane ze wszystkich publicznych uczelni artystycznych. Zaprezentował metodologię i szczegółowy plan rozwoju takiego narzędzia. Zwrócił uwagę na mankamenty związane z uczelniami plastycznymi w Polsce. Prezentacja Marty Piaseckiej – doświadczonego dyrektora Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego stała się idealnym uzupełnieniem wystąpień sensu stricte artystycznych, pokazując strategie rozwoju kariery absolwentów dużego uniwersytetu. Jej zdaniem problemy występujące w sektorze edukacji artystycznej związane z biurami karier wynikają w większości z początków formułowania się tej administracji.
Na spotkaniu obecna była także pełnomocnik ds. Szkolnictwa Artystycznego Pani Prezydent M. St. Warszawy – Anna Michalak-Pawłowska. Opowiedziała o pomysłach współpracy miasta z uczelniami artystycznymi na terenie Warszawy oraz ułatwianiu funkcjonowania i podejmowania pracy przez absolwentów tych uczelni.
Pomysłodawcą i moderatorem spotkania był dr hab. Artur Krajewski z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, który wskazał na potrzebę centralizacji biur karier uczelni artystycznych nie tylko ze względu na nakłady finansowe. Jego zdaniem absolwenci uczelni artystycznych zajmują niewielki procent wszystkich absolwentów uczelni w kraju, a specyfika szkół artystycznych i indywidualne umiejętności studenta mogą zwiększyć jego szanse na znalezienie pracy jak i śledzenie kariery w całym kraju poprzez proces globalizacji.
Na debacie przedstawiono drogi planowania i rozwoju kariery zawodowej absolwentów uczelni artystycznych, mówiono o możliwościach podejmowania zatrudnienia, ale także o trudnościach polskiego absolwenta po szkole artystycznej, zwłaszcza uczelni muzycznej. Pojawiło się wiele pytań związanych z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego przedstawiciel nie dotarł na debatę.
Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektyw to od ponad dwóch dekad ważne miejsce do prezentacji oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych, wyższych, instytucji oświatowych, artystycznych i samorządowych. To także przestrzeń do wymiany doświadczeń, myśli i poglądów podczas spotkań, debat, paneli, konferencji, prezentacji wśród środowisk edukacyjnych i artystycznych. To także od wielu lat miejsce, w którym spotykają się uczelnie z Europy i całego świata w celu wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy międzynarodowej.
Marta Ewa Olbryś
Skomentuj