Wtorek, 16 lipca 2024

Co powinien zrobić nowy prezydent Żyrardowa?

Oceń ten artykuł
(57 głosów)
Dariusz Kaczanowski

W 1995 roku ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a w 2003 uzyskał na SGH stopień doktora nauk ekonomicznych. Odbył również studia podyplomowe MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pracował jako wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, a od 2004 roku w Wyższej Szkole Rozwoju Lokalnego w Żyrardowie. Był doradcą i asystentem ministra Jerzego Kropiwnickiego w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. Pełnił również funkcję wiceprezydenta Żyrardowa.

Poseł na Sejm RP VI kadencji. We wrześniu 2011 roku został dziekanem Wydziału Ekonomicznego w Wyższej Szkole Rozwoju Lokalnego w Żyrardowie. Mieszka w Żyrardowie.Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

21 komentarzy

 • Link do komentarza raisaa wtorek, 27 sierpień 2013 11:24 napisane przez raisaa

  Hahaha to się uśmialam... koalicja pana kaczanowskiego z arturem krajewskim trwa od lat. To wzajemne promowanie sie i niestety jesli ktokolwiek wierzy, ze ci panowie zmienia w naszym miescie cokolwiek, to jest w bledzie. Potwierdzeniem na to dokad zmierza polityka pana dariusza jest sam pomysl referendum, ktore obciazy budzet miasta o kolejne 80 tysiecy. Moze niech pan wespol z art kraj zaplaci za referendum z wlasnej kieszeni. Waszym sukcesem jest to, ze wmowiliscie miekancom miasta, ze potrzebuja tego refrendum. Prawada jest taka, ze potrzebujemy placow zabaw, ogrodkow jordanowskich czy miejsc do uprawiania street workoutu a nie referendum. A festiwal miasto gwiazd to zenada i lipa. Jego celem jest kreowanie artura krajewskiego bo pan art art artur k-raj ewski jest egotykiem i egocentrykiem jakich malo.

 • Link do komentarza Krzyszto sobota, 25 maj 2013 21:41 napisane przez Krzyszto

  jest Pan jedynym który to miasto może uratować. Dziękuję. i życzę powodzenia.
  Krzysztof W

 • Link do komentarza Gosia piątek, 24 maj 2013 13:26 napisane przez Gosia

  Panie Pośle, cieszę się ,że uaktywnił Pan swoją działalność publicystyczno-społeczno-miejską. Jestem pewna, że jest Pan najlepszym kandydatem na fotel Prezydenta Miasta Żyrardowa. Z przyjemnością czytam Pana felietony. Gosia

 • Link do komentarza Pawel środa, 22 maj 2013 13:19 napisane przez Pawel

  Jak to co wyzerować dług miasta do zera !!

 • Link do komentarza DK środa, 22 maj 2013 10:01 napisane przez DK

  witam
  @no way
  Dziękuję za życzenia. Chętnie złożyłbym samokrytykę, nawet z mojej rocznej współpracy z Prezydentem A.Wilkiem, gdybym miał do tego powód. Ale może Pan/Pani taką przyczynę mi podsunie.
  Nie wiem też co Pan/Pani ma na myśli pisząc o "białej plamie" w moim życiorysie. Myślałem, że moje wyjaśnienie, iż w końcu udało mi się zająć zaległymi prywatnymi i zawodowymi sprawami, nie będzie "białą plamą".
  @SZNINKIEL
  Uważam, że skorzystanie z nadarzającej się okazji kupna nieruchomości po okazyjnej cenie, jest pomysłem wartym rozważenia. Dlatego cieszę się, że Prezydent A.Wilk podjął takie działania. Niestety wygląda na to, że ta transakcja nie dojdzie do skutku z powodu braku środków lub pomysłu na wykorzystanie tej nieruchomości.
  Chciałem przypomnieć, że gdy byłem zastępcą prezydenta to namówiłem A.Wilka do skorzystania z prawa pierwokupu terenów po VT-Energo, które później w części zostały sprzedane z zyskiem i zasiliły budżet miasta. Nie mówić już o uporządkowaniu tego terenu, zabezpieczeniu dostaw ciepła i energii elektrycznej. Podobna sytuacja, tj. odpowiednie wykorzystanie budynku dawnego Medyka, mogłoby też przysłużyć się miastu.
  Jeśli chodzi o drugie pytanie, to dla mnie jako osoby związanej od lat z nauką i wyższymi uczelniami, wydaje się retoryczne. Każde miasto, które ma u siebie wyższą uczelnię ma też powód do pochwalenia się tym (jest to też promocja miasta). Myślę, że istotnym argumentem dla zabiegania o funkcjonowanie wyższej uczelni na swoim terenie jest przede wszystkim fakt możliwości podnoszenia kwalifikacji swoich mieszkańców, a tym samym wpływu na ich mobilność i zmniejszenie bezrobocia. Istotnym argumentem jest też możliwość korzystania z dorobku uczelni w zarządzaniu miastem (badania naukowe).
  @Mariusz
  Dziękuję za radę. Jakbym zdecydował się na start w wyborach na prezydenta miasta, to byłby Pan usatysfakcjonowany, ponieważ obecnie nie reprezentuję żadnej partii politycznej.
  Wymienione przez Pana osoby bardzo sobie cenię i z nimi od dawna utrzymuje kontakt. Staram się z nimi współpracować przy różnego rodzaju przedsięwzięciach. Zawsze uważałem, że należy rozmawiać i współpracować z osobami, które mają wiedzę, doświadczenie oraz chęć zrobienia czegoś dobrego dla miasta. Tak było i jest nadal.
  Dariusz Kaczanowski

 • Link do komentarza Mariusz wtorek, 21 maj 2013 10:14 napisane przez Mariusz

  Witam
  Taka PR'owa rada dla Pana, jeśli zdecyduje się Pan na start w wyborach prezydenckich. Niech zrobi to pan jako kandydat niezależny. Jest tyle fajnych ludzi z którymi w tym mieście można współpracować dla jego dobra np. Marcin Rosiński, Jarosław Komża, Artur Krajewski. Niech Pan zawiążę taką pozytywną koalicję i zmiecie obecne układy.
  Pozdrawiam

 • Link do komentarza SZNINKIEL poniedziałek, 20 maj 2013 15:36 napisane przez SZNINKIEL

  Panie pośle,
  Dziękuję za odpowiedź - muszę przyznać, że ta nadwyżka budżetowa wykazana w budżecie była od razu podejrzana. W zestawieniu z brakiem środków na inwestycje TBS to widać wyraźnie kreatywną księgowość uprawianą przez Wilka i jego ekipę.
  Chciałem zadać jeszcze takie pytania, a mianowicie: czy Pana zdaniem warto skorzystać z 80% bonifikaty i zakupić budynek dawnego Medyka? Czy Żyrardów powinien mieć u siebie wyższą uczelnię?

 • Link do komentarza no way poniedziałek, 20 maj 2013 10:29 napisane przez no way

  Witam serdecznie
  Dziękuję bardzo za odpowiedź Panie Dariuszu choć ta jako taka nie bardzo satysfakcjonuje mnie i pewnie sporą część wyborców gdyż biała plama pozostała i trudno będzie ją zamazać.
  Więcej aktywności dla miasta, powiatu proponuję i skończyć z demagogiczną krytyką już prezydenta Wilka - wszyscy wiemy, że to dość średni prezydent ale proszę też pamiętać, że swego czasu sygnował pan swym nazwiskiem również UM i teraz tez po części powinien Pan przyjąć jakąś odrobinę samokrytyki.
  Życzę dużo optymizmu i zdrowia
  Pozdrawiam serdecznie.

 • Link do komentarza DK piątek, 17 maj 2013 19:01 napisane przez DK

  Witam,
  @flower1973
  Miło mi powitać starego znajomego z forum24h.pl. Ze względu na starą znajomość pozwolę sobie pisać na "ty".
  Powody dla których odszedłem z forum opisałem w oświadczeniu. W skrócie można powiedzieć, że chodziło o nie przestrzeganie regulaminu forum przez niektórych użytkowników. Co gorsza, administrator oraz moderatorzy nie widzieli w tym zachowaniu niczego złego (na pewno jest jeszcze w archiwach zapis tego zdarzenia). W rozmowie z ówczesną administracją forum nie udało się wypracować zachowania takich reguł by ta sytuacja się nie powtórzyła. Chodziło też o inną sprawę związaną bezpośrednio z Panem M.Pindorem, w której też nie doszliśmy do porozumienia. I tak się skończyła moja współpraca z forum. Bardzo żałuję, że tak się stało.
  Natomiast w sprawie moje powrotu na forum to, musisz mnie zrozumieć, jestem bardzo ostrożny (nie chcę przeżywać tego co wcześniej). Mam jednak nadzieję, że nowa administracja i moderatorzy nie popełnią błędu swoich poprzedników. Pytanie tylko, w jakiej formule miałoby się to odbyć? Czy masz na myśli osobną zakładkę z pytaniami do mnie czy jakąś inną formułę? Chciałbym również (jeśli mogę prosić) o to byś był moderatorem tego tematu. Mam nadzieję, że niedługo spotkamy się na forum.
  @SZNINKIEL
  Sytuacja finansowa nie jest do końca jasna, ponieważ sama analiza budżetu na niewiele się zda. W mojej ocenie budżet jest wzięty z sufitu. Dlaczego? Weźmy przykład inwestycji TBS oraz wykazanej na papierze nadwyżki w kwocie ponad 4 mln zł. Otóż inwestycji TBS w ogóle nie wpisano do budżetu (1,7 mln zł) a wykazano nadwyżkę. Teraz Prezydent A.Wilk szuka pieniędzy na zrealizowanie inwestycji. Pytanie: dlaczego nie zapisał w budżecie nadwyżki o połowę mniejszej a jednocześnie nie zagwarantował finansowania TBS? Odpowiedź jest prosta: otóż, z powodu zachowania odpowiedniego wskaźnika zadłużenia. Dlatego nie można opierać się na budżecie, a jednocześnie dużo mówi on o sytuacji finansowej miasta. Prezydent nie robiłby takich księgowych sztuczek gdyby było dobrze. W mojej ocenie całkiem realna jest groźba katastrofy finansowej (ponad 60% zadłużenie w stosunku do dochodów) i stąd moja wypowiedź o komisarzu.
  @no way
  Rzeczywiście, po wyborach postanowiłem nadrobić parę prywatnych i zawodowych spraw, których nie zrealizowałem w czasie pełnienia funkcji poselskiej. Stąd ta moja nieobecność w przestrzeni publicznej.
  Nie wiem czy pyta Pan/Pani o moje osiągnięcia wtedy kiedy byłem posłem czy zastępcą prezydenta? Jeśli chodzi o funkcję samorządową, to przede wszystkim uważam za ważną rewaloryzację parku, budowę basenu, utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz zmiany kadrowe w PGM. Ważnym był również skorzystanie z pierwokupu terenów po VT-Energo. Natomiast jeśli chodzi o działalność jako poseł, to szczegóły można znaleźć na stronie sejmu. Ja jednak wymieniłbym przede wszystkim walkę o środki na naszą obwodnicę i stały monitoring nad tą sprawą. Duże znaczenie ma dla mnie działalność poselska dla zwykłych mieszkańców Żyrardowa i nie tylko.
  Moja działalność publiczna powinna być oceniana. I spotykałem się już z różnymi ocenami, i tymi negatywnymi i pozytywnymi. Myślę, że wiele zależy od wiedzy na temat tego co robiłem jak pełniłem funkcje publiczne.
  Dariusz Kaczanowski.

 • Link do komentarza no way piątek, 17 maj 2013 16:59 napisane przez no way

  Witam serdecznie.
  Panie Dariuszu może przybliży nam Pan swoje osiągnięcia z ostatnich kilku lat bo my wyborcy mamy nieodparte wrażenie, że zniknął Pan po przegranych ostatnich wyborach i dopiero teraz Pan próbuje nam znów o sobie przypomnieć. Troszkę to za mało jak na człowieka, który ponoć ma aspiracje ubiegania się ponownie o stanowisko prezydenta naszego miasta.
  Pozdrawiam serdecznie.

 • Link do komentarza SZNINKIEL piątek, 17 maj 2013 13:22 napisane przez SZNINKIEL

  Panie pośle,
  Dziękuję za odpowiedź. Mamy podobne zdanie jeśli chodzi o "wojnę o węzeł" albo jak kto woli "bitwę o miedzę".
  W swoim felietonie napisał Pan, że naszemu miastu grozi komisarz. Dlaczego? Przecież stan finansów naszego miasta jak twierdzą propagandyści na czele w Wilkiem jest może już nie wspaniała, ale nie ma obaw do paniki. Jak jest naprawdę z finansami miasta? Czy Wilk znowu nie ukrywa zbliżającej się katastrofy finansowej Żyrardowa?

 • Link do komentarza flower1973 piątek, 17 maj 2013 09:54 napisane przez flower1973

  Dlaczego nie pisuje już Pan na forum zyrardow24h.pl i czy można będzie w przyszłości jednak Pana tam zobaczyć?

 • Link do komentarza DK piątek, 17 maj 2013 08:11 napisane przez DK

  Witam,
  @Jasny
  Zaskoczył mnie Pan kompletnie. Nie przypuszczałem, że ktoś pamięta o tym "plusiku" przy moim nazwisku, którym podpisywałem felietony w Życiu Żyrardowa". Rzeczywiście miałem to wyjaśnić. Z tym "plusikiem" było tak: moje felietony zawsze zaczynałem od cytatów, które stanowiły swoiste motto. Ze względu na to, że tym samym korzystałem z czyjejś pracy, to postanowiłem w ten sposób to zaakcentować. Stąd ten "plusik".
  @SZNINKIEL
  Dałem przykład gminy Wiskitek dlatego, że ta gmina ma sporo terenów, które mogłyby być wykorzystane pod cele inwestycyjne. Uważam, że współpraca z wójtem Wiskitek byłaby możliwa. Faktycznie spór o nazwę węzła może tę współpracę zakłócić ze szkodą dla nas wszystkich. Tym bardziej, że był to głupi spór (bo spóźniony), a przede wszystkim stanowił dla Prezydenta A.Wilka taką rekompensatę i swoisty kamuflaż w celu pokazania, że Prezydent walczy o dobro miasta. W rzeczywistości na całej linii tę sprawę zawalił. Zbieranie podpisów w tej sprawie było akcją spóźnioną a tym samym niepotrzebną, ponieważ tylko w tym momencie zaogniającą konflikt. Prezydent A.Wilk po prostu wykorzystał mieszkańców w celu ratowania swojej twarzy. O nazwę węzła należało walczyć w odpowiednim czasie a nie wtedy kiedy wszystko było już uzgodnione. Nowy Prezydent musi zacząć współpracować z naszymi sąsiadami a nie z nimi walczyć. To smutne, że Prezydent A.Wilk walczy wtedy kiedy chce ratować swoją twarz. Mógłby czasem pomyśleć o Żyrardowie.
  Dariusz Kaczanowski

 • Link do komentarza SZNINKIEL czwartek, 16 maj 2013 18:35 napisane przez SZNINKIEL

  Panie pośle,
  Napisał Pan, że należy podjąć współpracę z gminami w celu pozyskania terenów inwestycyjnych i ściągnięciu inwestora. Wymienił Pan gminę Wiskitki. Jak Pan ocenia batalię naszych władz z gminą o nazwę węzła?

 • Link do komentarza Jasny czwartek, 16 maj 2013 14:36 napisane przez Jasny

  A ja się pytam gdzie jest "plusik" ? Czemu już go nie ma za nazwiskiem i kiedy będzie wyjaśniona jego tajemnica?

 • Link do komentarza DK czwartek, 16 maj 2013 10:37 napisane przez DK

  Witam, Dziękuję za wszystkie komentarze i pytania. @Zygmunt Nie ukrywam, że jest duża presja na to bym kandydował. Jednakże decyzji nie podjąłem. Trwają rozmowy. Działania promocyjne są potrzebne np. po to by ściągnąć do miasta inwestora, zatrzymać mieszkańców, pobudzić przedsiębiorczość. Pod jednym jednak warunkiem, a mianowicie muszą to być działania efektywne i odpowiednio nakierowane. @gbsdf 1. Jakie powinny być kierunki zwiększenia dochodów budżetowych opisałem w felietonie. Dodatkowo należy wprowadzić mechanizmy oszczędnościowe. Generalnie należy uzyskane dochody przeznaczyć na inwestycje, które będą dostarczały kolejne przychody. 2. Moim zdaniem nowy Prezydent nie może podnosić podatków tylko starać się je obniżyć po to by pobudzić popyt i inwestycje. 3. Takich terenów inwestycyjnych Żyrardów nie posiada (a jak je ma to nie wykorzystuje - strefa ekonomiczna). Dlatego należy podjąć rozmowy i współpracę z sąsiednimi gminami (np. Wiskitki). 4. Przede wszystkim należy zrealizować Plan Drogowy - nie wolno oszukiwać mieszkańców w tym sensie, że inwestycje się planuje a ich nie wykonuje. 5. Moim zdaniem należy potraktować Festiwal Gwiazd jako dobrą inwestycję w celu wykreowania wizytówki Żyrardowa. Ta impreza ma ogromny potencjał i należy w nią inwestować. Ile, to zależy od możliwości budżetowych i oczekiwań twórców Festiwalu. P.S. Ze względu na to, że nie jestem kandydatem na prezydenta nie pisałem programu wyborczego tylko felieton. Ale jeśli domaga się Pan/Pani konkretów, to polecam lekturę mojej Umowy Społecznej, która jest niestety nadal aktualna. @goiy 1. Ze względu na stan finansów miasta należy podjąć kroki by zweryfikować stan zatrudnienia w UM. Nie widzę w tej sytuacji możliwości zwiększenia zatrudnienia. 2. Sądząc po mizernych efektach promocyjnych, należy moim zdaniem zweryfikować tę kwotę lub skierować ją na efektywniejsze działania. 3. Uważam, że wydawanie publicznych pieniędzy powinno być poprzedzone analizą i konkursem ofert. W tym przypadku chyba tego nie zastosowano. Ponadto jestem zwolennikiem racjonalności wydatków. Skoro mamy wydział promocji i Murowane Klimaty to po co wydawać pieniądze na reklamę w lokalnych prywatnych mediach? A jeśli chodzi o Murowane Klimaty, to uważam, że ze względu na czysto propagandowy charakter tego miesięcznika, powinny one zostać zlikwidowane. Nie bez znaczenia jest też koszt jego wydawania w kontekście fatalnej sytuacji finansowej miasta. 4. Premia jest nagrodą za wybitne osiągnięcia. jeśli chodzi o Panią B.Rusinowską, to moim zdaniem nie zachodzi taka przesłanka. 5. Jestem gorącym zwolennikiem racjonalności wydatków. Jeszcze jako poseł mocno protestowałem przeciw stworzeniu dodatkowych etatów dla Pana S.Suskiego w spółce TBS. Nic się w tym temacie nie zmieniło. 6. Problem ze szkołą Wajdy jest taki, że wszyscy wiedzą, że ona jest i drogo nas kosztuje, ale nie wiemy co ona tak naprawdę miastu daje. Innymi słowy, jaka jest korzyść z tego, że mieszkańcy miasta utrzymują tę szkołę? Jak tylko Prezydent A.Wilk pochwali się tymi korzyściami w zestawieniu z kosztami jej utrzymywania, to od razu udzielę odpowiedzi. 7. Moim zdaniem nepotyzm jest symbolem tego co nazywamy tworzeniem wokół siebie "dworu". Zasada - mierny, bierny ale wierny jest najgorszym rozwiązaniem jeśli chodzi o politykę kadrową. Potrzebujemy fachowców a nie różnej maści krewnych i znajomych królika tylko dlatego, że ich jedyną kwalifikacją jest nazwisko i stopień pokrewieństwa. Dariusz Kaczanowski.

 • Link do komentarza baśka środa, 15 maj 2013 21:51 napisane przez baśka

  Niech Pan nie odpowiada. Nie podpowiada tym nieudacznikom ;-)

 • Link do komentarza goiy środa, 15 maj 2013 18:55 napisane przez goiy

  1 Czy nadal będzie Pan zwiększał zatrudnienie w Urzędzie Miejskim w Żyrardowie tak jak to zrobili Prezydent Wilk oraz Obłękowski?
  2 Czy będzie Pan wydawał prawie lub przeszło milion złoty na propagandę czyli na wydział promocji jak dotychczas?
  3 Czy będzie Pan wydawał Murowane Klimaty, płacił na Tydzień Żyrardowa oraz Życie Żyrardowa jak portal Żyroskop?
  4. Czy bedzie Pan dawał premie Pani Dyrektor Rusinowskiej tak by jej dochody wynosiły 270 tysięcy złoty rocznie?
  5. Czy będzie Pan tworzył sztuczne etaty w spółkach miejskich tak jak to robione jest dotychczas?
  6. Czy bedzie Pan utrzymywał sztuczny twór szkołę Wajdy?
  7. Czy zatrudni Pan swoją rodzinę o kolesiostwie nie wspomnę tak jak jest to robione dotychczas?

 • Link do komentarza gbsdf wtorek, 14 maj 2013 22:41 napisane przez gbsdf

  1. A jak chce Pan uzyskać większe wpływy do budżetu miasta?

  2. Jakie podatki chce Pan podnieść

  3. Jakie tereny chciałby Pan pozyskać pod inwestycje dla Żyrardowa?

  4. Jakie inwestycje drogowe chce Pan wykonać?

  5. Ile pieniędzy planuje Pan dać na "festiwal gw}i{azd" - czyli festiwal piszącego tu pana Krajewskiego?

  Oczekiwałbym konkretów anie ogólników

 • Link do komentarza greg wtorek, 14 maj 2013 20:02 napisane przez greg

  yyyy...Jaki nowy prezydent??? ....przecież Wilku będzie rządził wietrznie , wiec zapomnij ;)

 • Link do komentarza Zygmunt wtorek, 14 maj 2013 19:28 napisane przez Zygmunt

  Panie Darku czy bedzie Pan kandydował? Jeśli tak na pewno ma Pan mój głos. Ale też prosiłbym o więcej konkretów, aby i moi bliscy byli przekonani. Jestem mieszkańcem Żyrardowa i mnie nie interesują promocyjne działania miasta. Mnie interesuje aby moim wnukom żyło się Naprawdę Lepiej!

Skomentuj

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje przedstawione na stronach Radio Żyrardów były rzetelne i zgodne z prawdą. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za skutki ich wykorzystania. Nie ponosimy również odpowiedzialności za zawartość forum i komentarzy, treści prezentowanych w reklamach oraz konsekwencji wszystkich zdarzeń które są skutkiem działalności osób trzecich (w szczególności przerw w pracy serwisu). Zastrzegamy sobie prawo do moderowania treści forum i komentarzy oraz wykorzystywania zapisanych w nim wiadomości.

Copyright © 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Radio Żyrardów

Znajdź nas w Google+ Znajdź nas w Twitter